Живи, книго!

 

     Згідно з Положенням  про Всеукраїнську акцію «Живи, книго!», яка провадиться Міністерством освіти і науки України з березня 1999 року, в школі була проведена така робота з організації даної акції в школі.

     Акція проводиться з метою виховання в учнів бережливого ставлення до підручника, поваги до праці людей, які його створюють, відповідальності за правильне і раціональне використання підручника, створення і поповнення бібліотечних фондів, покращення комплектування шкільних бібліотек, методичною та художньою літературою.

     Сьогодні кожен учень після закінчення школи повинен свідомо і зацікавлено ставитись до книги, відчувати потребу у систематичному читанні, знати правила користування книгою і гігієни читання; мати уявлення про структуру книги, вміти визначити приблизний зміст навіть при поверховому її перегляді, володіти навичками самостійного вибору книг для читання, уміти скласти список книг для читання і знайти їх у бібліотеці, уміти правильно читати науково-популярну, науково-пізнавальну літературу, користуватися довідковими виданнями і періодикою, берегти книжки, уміти їх ремонтувати.

     Ці складні завдання і ставить перед собою шкільний колектив педагогів, бібліотекар, шкільна акція «Живи, книго!».

     На сьогоднішній день у школі навчається 800 учнів і працює 63 вчителя, що є згуртованим і творчо працюючим колективом однодумців.

     Шкільна бібліотека є інформаційним центром із забезпечення навчально-виховного процесу. Бібліотекар приділяє велику увагу виробленню навичок користуватися бібліографічною інформацією, вихованню культури читання. Цьому сприяють бібліотечні уроки, на яких бібліотекар знайомить школярів з бібліотекою її функціями та задачами, вчить, як користуватися різними видами каталогів, картотек, довідниковим виданнями.

     Виховувати у кожного учня повагу і любов до книги допомагає стенд «Живи, книго!» з рубриками: «Збережемо книгу», «Бібліотека пропонує», «Заповідь читача».

     Постійно проводяться бібліотечні уроки, зокрема на теми:

-           «Підручник – твій товариш і помічник»;

-           «Як створюється книга»;

-           «Структура книги»,

-           «Подорож у країну словників».

     Проведено цикл бесід: «Книга – джерело знань», «Скільки коштують підручники», «Як читати книгу?», «Книги – наші вірні друзі».

    У школі діє традиція – «Подаруй бібліотеці книгу».

Не викинь книгу на смітник!

Її віддай в бібліотеку,

бо книга – скарб, у ній для тебе

думок і висловів квітник.

У ній поета віршів море,

кохання, радість, смуток, біль…

А ще невідані простори

Письменник відкриває в ній.

Тож дурно книгу не змарнуй –

БІБЛІОТЕЦІ ПОДАРУЙ!

     Завдяки учням і батькам поповняється книжковий фонд гарною літературою.

 Для того, щоб навчити дітей ремонтувати книжки, розвивати у кожного учня смак до самостійної роботи, виховувати повагу до книги, у бібліотеці на початку року було зроблено оголошення , що почала діяти «Книжкова лікарня».

    Всі, хто бажає, може завітати до бібліотеки відремонтувати свої та бібліотечні книжки.

     Щоб навчити учнів, як правильно проводити ремонт книжок, постійно проводяться бесіди «Як відремонтувати книжку».

     З учнями було проведено бесіду – урок «Правила користування підручником». Закріпили з учнями «Єдині вимоги щодо користування підручниками». Кожен учень отримав пам’ятку

Єдині вимоги до учнів

щодо збереження підручників

1. Усі, одержані вами підручники слід  утримувати в охайному вигляді.

2. Треба тримати підручники в окремій обкладинці або обгорнути папером.

3.  Не загинайте аркуші, користуйтесь закладкою.

4. Не слід класти в книгу ніякі предмети.

5.Перш ніж узяти до рук підручник, вимийте руки. Підготувавши урок, поставте книгу на полицю або покладіть у портфель.

6. На сторінках підручників робити помітки ручкою або олівцем забороняється.

7.Поводьтеся з підручником так, щоб не було соромно передати його вашим молодшим товаришам. 

 

 

Організовані виставки: «Безсмертя книги», «Скарби фонду», «Улюблені книги моєї бабусі», «Довгожителі сімейної бібліотеки», «Яка я гарненька, коли я новенька», «Калейдоскоп цікавих книжечок», «Новинки літератури».

Значне місце в роботі бібліотеки по збереженню навчальної книги є проведення масових заходів. Серед масових форм роботи є виховання дбайливого ставлення до книги, є традиційним свято «Посвята в читачі».

При записі учня до бібліотеки проводимо бесіду про бережливе ставлення до шкільних підручників, літератури.

     Бібліотечний фонд шкільних підручників обліковується і зберігається окремо від бібліотечного фонду бібліотеки. Підручники розподіляємо у класи через класних керівників (1-8 кл.). Учні 9-11 класів отримують підручники на формуляр особисто та в кінці навчального року здають їх у бібліотеку.

     У кожному класі створені пости бережливих, які перевіряють стан підручників раз на місяць, допомагають бібліотеці у роботі з боржниками.

     З метою бережливого ставлення до навчальної літератури було проведено рейд перевірки підручників (1 раз на семестр). У ході рейду перевірки відзначилися переможці: учні  1-А, 2-А, 3-Б, 4-А, 5-А, 6-А, 7-А, 8-А, 9-А, 10-А, 11-А класів.    

Результатом плідної спільної праці вчителів-предметників, класних керівників, бібліотекарів є успішне проведення предметних тижнів, олімпіад.     Цікаво пройшли бібліотечні свята («Стежинка добра», «Нам без книги ніяк не можна», «Свято Миколая», «Посвята в читачі», «Афганістан – чия у тім вина?», «Як ми знаємо творчість Т. Г. Шевченка», «Згадаймо величні ті роки…» (до Дня Перемоги), зустрічі з письменниками рідного краю в бібліотеці №14, усні журнали, дні інформації.