Уроки здоров'я

Здоров’я – головний життєвий скарб

«Головним скарбом життя є на землі, що ти завоював, не багатства, що у тебе в скринях... Головним скарбом життя є здоров'я, і щоб його зберегти, потрібно багато що знати». (Авіцена.)

Бібліотекар. Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб чи фізичних вад. Основною метою здоров'я є повноцінне життя й активне довголіття.
          Чи будемо ми здорові — великою мірою залежить від нас. Це підтверджують і дослідження вчених: серед чинників, від яких залежить здоров'я людини, яка проживає в цивілізованій країні в умовах миру за відсутності природних катаклізмів (землетруси, повені, засухи), приблизно 20 % припадає на економічні умови; 20 % — на спадковість і генетичні порушення; 10 % — на розвиток медицини і якість медичного обслуговування, а близько 50 % припадає на спосіб життя людини, на її ставлення до власного життя. Отже, наше життя в наших руках.
          Ученими доведено, що людині відпущено для життя на землі від 150 років і далі. А чому ми живемо в кращому випадку 70 і вже в 50—60 років маємо десятки хвороб, які заробили через своє безвідповідальне ставлення до власного здоров'я, лінощі і небажання працювати над собою.

Давайте разом визначимо компоненти здорового способу життя:
1. Заняття спортом, висока рухова активність.
2. Збалансоване харчування та дотримання режиму харчування.
3. Загартовування, яке особливо цінне в дитячі та юнацькі роки.
4. Сприятливий психологічний клімат у стосунках з людьми (тобто збереження психічного здоров'я, що є основою духовного життя).
5. Бережливе ставлення до природи.
6. Улюблена робота.
7. Відмова від шкідливих звичок.

         Які ви знаєте погані звички? (Куріння, алкоголь, наркоманія)

Сторінка 1. Тютюновий дим отрута

         На дошці – плакати з висловами про шкідливість куріння:

«Звичка, огидна для зору, нестерпна для нюху,

шкідлива для мозку, небезпечна для легенів, -

ось що таке куріння.»

                                                     Яків І, король Великобританії, 1604 рік.

 «Від куріння тупіють. Воно несумісне з творчою роботою.

   Куріння годиться лише для нероб.»

                                                                                      Йоган Гете

«Нікотин, як і алкоголь, не можуть бути зараховані в актив друзів людини»

                                                                                      С. В. Михалков         

Бібліотекар. Кожен знає, що куріння, як активне, так і пасивне, шкодить здоров'ю. Це незаперечний факт. Нині у світі близько одного мільярда курців. За останні 10 років померло від хвороб, спричинених курінням, 30 мільйонів осіб. Якщо ж тютюнова епідеміярозвиватиметься, то протягом 2020...2030 років (теж за 10 років) жертвами тютюну стануть уже100(!) мільйонів, тобто 10 мільйонів людей помиратиме щорічно.

1 учень.  Можливо, ви вже спробували смак тютюнового диму, а, можливо, перебуваєте на відстані простягнутої руки від першої сигарети. Ви ще не потрапили в полон, ще не пізно, ще не тяжко відмовитися від куріння, зважаючи на величезну шкоду в майбутньому, тож поміркуймо, як змінюється ваше життя після того, як ви почали курити.

2 учень. Як бачите, позитивних зрушень, що приносили б радість і задоволення, значно менше, ніж негативних.

         Отже, не все те золото, що блищить, а тютюн і здоров’я – несумісні.

Бібліотекар.Сигарета – це справжня хімічна фабрика, де відбувається суха перегонка тютюну за температурою 700-800°С. Внаслідок цього утворюється понад 4000 хімічних сполук, серед них кілька сотен отрут, а понад 30 сполук спричиняють рак. Випалюєш пачку за день – одержуєш 500 рентген опромінення за рік, що в 12 разів перевищує норму безпечності, встановлену у США!

       У диму однієї цигарки – 3 млн. отруйних часточок. Частину з них курець «затягує» у свій організм, частину видихає.

      Нікотин належить до найшкідливіших для здоров’я. Маленьку мишку він вбиває митєєво, якщо їй капнути в око краплину цієї отрути. Для людини смертельна одноразова доза – 80-120 мг.

Сторінка 2. Наркоманія дорога в прірву

Бібліотекар. Наркоманія - хвороба особлива, багато в ній зовсім не зрозумілого нам. Чому, наприклад, вона виникає, в основному, в молоді. Чому в однієї молодої людини не виникає пристрасті до вживання наркотиків, а інша без цього зілля не може існувати?
     Мабуть, причин багато. Та все ж головним винуватцем трагедії є сам наркоман. Тому потрібно не замовчувати проблеми наркоманії, а говорити про страхітливі наслідки цієї страшної біди.
3 учень. Більшість підлітків знає, що вживання наркотиків шкідливе для організму, веде навіть до смерті. Чому ж вони їх вживають? Можливо підлітки стають жертвами негідників, які їх штовхають до цього, і роблять залежними від наркотиків?
4 учень. За статистичними даними найчастіше прилучення підлітків до наркотиків відбувається в колі друзів, в атмосфері дружнього спілкування. Маріхуану і деякі інші наркотики нерідко їм пропонують попробувати на вечірках, коли незручно відмовитись: підліток не хоче показати себе людиною неосвіченою і "дуже правильною". Багато підлітків готові, в буквальному розумінні, ризикувати власним життям, якщо група ровесників вимагає від них щось зробити. Така потреба в громадському схваленні відіграє в більшості випадків основну роль в ситуації примушення підлітків до вживання алкоголю та наркотиків.
5 учень. Чим шкідлива наркоманія? Чим вона страшна? По-перше, якщо хворий не буде лікуватися, не змінить свого способу життя, то його організм швидко почне руйнуватися. Під дією наркотиків згорають нервові клітини, різко знижуються захисні реакції організму, людина швидко піддається захворюванням. Медицині відомі випадки, коли людина "згорає" за рік. Наркотики викликають передракові процеси в легенях, атрофію мозку, руйнування крові. Пристрасть до наркотиків - це моральне й фізичне самознищення.

6 учень. По-друге, наркомани не є повноцінними членами суспільства. Загальна деградація особистості починається в 15-20 разів швидше, ніж від алкоголю. Наркоман стає черствим, егоїстичним, дріб'язковим, дратівливим, йому байдужа доля близьких людей. Особливо згубно діють наркотики на підлітків та жіночий організм.
7 учень. По-третє, наркомани - потенційні злочинці. Будь-яким шляхом наркоман намагається отримати свою дозу наркотику. Час, енергія йдуть на те, щоб дістати сам препарат або гроші на його придбання. Для досягнення цієї мети вони йдуть на все: брехню, насильство, крадіжки і навіть на вбивство.
Бібліотекар.Лікування наркозалежних – процес дуже складний і тривалий.

         В Україні передбачено відповідальність за ст. 229 Кримінального кодексу за збут, зберігання, крадіжку та виготовлення наркотичних речовин позбавленням волі на 10 років.

Сторінка 3. Алкоголь та здоров’я

Бібліотекар. Є ще один наркотик, який приносить людям зло, горе, руйнує життя, долі, позбавляє радощів та розуму, це – алкоголь.

         З давніх давен алкоголь називають викрадачем розуму. Про п’янкі властивості спиртних виробів люди знали ще близько 10 тисяч років тому.

         Відомий мандрівник Міклухо Маклай спостерігав за папуасами Нової Гвінеї, які не вміли ще добувати вогонь, але вже володіли прийомами виготовлення хмільних напоїв.

8 учень. Алкоголь швидко затягує людину у свої тенета. Ф. Достоєвський справедливо помітив, що ніхто і ніщо так не перетворює людину на тварину, як горілка.

         Особливо небезпечний алкоголь молодому організмові. У підлітків, які зловживають алкоголем, спостерігаються різні розлади в емоційній і вольових сферах. Падає суспільна активність, зникають трудові навички, страджає здоров’я. Вони стають грубими, запальними, безтурботними, безініціативними. Вони стають неуважними до близьких, а інколи й жорстокими, у стосунках із друзями – нещирі, холодні, замкнуті, недовірливі.

Бібліотекар. Міфи про алкоголь

         Міф 1. За допомогою алкоголю можна швидко зігрітися.

         Люди впевнені в тому, що спирт володіє зігріваючим ефектом. І для замерзлого – це найкращі ліки.

         Міф 2. Алкоголь посилює апетит.

         Він насправді збуджує апетит, але тільки міцні напої і в малих дозах. Приблизно 20-30 грамів горілки. Вона подіє лише через 15-20 хвилин на центр насищення, не раніше. Тому пити  «для апетиту» перед їдою не бажано.

         Міф 3. Алкоголь знімає стрес.

         Нерідко люди намагаються підняти собі настрій за допомогою «гаряченького». Але в більшості випадків роблять це неправильно. Лише 40 мл вина чи мартіні знімають напругу і допомагають розслабитись.

         Міф 4. Алкоголь знижує артеріальний тиск.

         Так вважають гіпертоніки, мовляв, він розширює судини. І справді – невелика кількість алкоголю послаблює тонус судиних стінок. Та попри, це він посилює частоту серцебиття. А артеріальний тиск прямо залежний від об’єму крові. Чим більший цей об’єм, тим тиск вищий. Тому алкоголь ні в якому разі не можна вважати ліками від гіпертонії.

         Міф 5. Якісний алкоголь шкоди не наносить.

         Будь-який алкоголь отруює організм токсинами. Це обумовлене тим, що один із продуктів розпаду етилового спирту – оцетовий альдегіл. Він і є першим ворогом людини.

         Міф 6. Пиво – це не алкоголь.

         В пиві справді небагато спирту. Але цей слабоалкогольний, не шкідлий (на думку багатьох) напій призводить до швидкого звикання. Виникає пивний алкоголізм. Крім цього, хміль дуже шкідливий для печінки та серця.

         Міф 7. Алкоголь не калорійний.

         Спиртні напої мають високу енергетичну цінність, причому, чим міцніші, тим цінність вища. Тому, перед тим, як випити, подумайте не лише про своє здоров’я, а й про фігуру.

         Міф 8. Алкоголь – ліки від застуди.

         Горілка з медом, під ковдру – і застуди як не було. Вважається, що така суміш і температуру понизить, і нежить зупинит, і біль в горлі припиниться. Та медики такий спосіб лікування забороняють.

Сторінка 4.  Молодь обирає здоровий спосіб життя

Бібліотекар. Ти тільки вступаєш у повноцінне життя, яке сповнене багатьма приємними подіями. Так багато треба зробити корисного, стільки необ­хідно побачити й пізнати. Але, насамперед, треба навчитись приймати правильні життєві рішення, не уникати відповідальності та не бути байдужим. Кожен для себе вирішує, курити чи не кури­ти, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправа­ми чи рости слабким. Проте, правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний від­повідати за свою поведінку, за своє здоров'я та своє майбутнє.

9 учень. Хто здоровий, той сміється
               Все йому в житті вдається.
               Він долає всі вершини –
               Це ж чудово для людини.

               Хто здоровий, той не плаче,
               Жде його в житті удача,
               Він уміє працювати,
               Вчитись і відпочивати.

               Бо здоров’я – це прекрасно,
               Здорово, чудово, ясно.
           І доступні для людини
             
 Всі дороги і стежини.

Бібліотекар.Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки.